piątek, 26 sierpnia 2016

Gigabyte prezentuje karty z serii GTX 10 Xtreme Gaming




Gigabyte poszerza swoją ofertę o kolejne modele kart GeForce GTX 1080 Xtreme Gaming która szczególnie powinna zainteresować osoby chciące lub korzystające z gogli wirtualnej rzeczywistości VR.
GTX 1080 Xtreme Gaming bazuje na ukłagdzie graficznym Pascal GP104 z 2560 rdzeniami CUDA producent chwali się fabrycznym przyspieszeniem o taktowaniu podstawowym 1784 MHz (OC mode) i 1759 MHz (Gaming mode) a w wersji Boost mamy 1936 MHz (OC mode) i 1898 MHz (Gaming mode). Ponadto na pokładzie mamy 8GB pamięci GDDR5X szyna 256-bit o czętotliwości 10416 Mhz (OC mode) i 10211 Mhz (Gaming mode), za dostarczanie energii odpowiada 12-fazowa sekcja zasilania i dwa 8-pinowe złącza PCI-E x16.



Na tyle karty znajdziemy wyprowadzenia wyjść dla DVI-D, HDMI 2.0b oraz trzy złącza DisplayPort 1.4, oprócz tego z tyłu karty umieszczono dwa dodatkowe HDMI 2.0b można je wyprowadzić na dodatkowego śledzia lub na panel montowany z przodu obudowy w zatoce 5,25" (VR Link) co ma ułatwić dostęp w podłączeniu gogli wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo w standardzie możemy podłączyć trzy monitory w rozdzielczości 4k.


Do chłodzenia tak wydajnego układu wykorzystano autorski system WindForce Stack 3X, który składa się z dwóch aluminiowych radiatorów, pięciu miedzianych ciepłowodów i trzech zachodzących na siebie wentylatorów o średnicy 100mm. Pracują one w trybie półpasywnym, jak wiadomo przy niższym obciążeniu pozostają one wyłączone i nie generują najmniejszego hałasu. Zastosowane rozwiązanie z zachodzącymi na siebie wentylatorami ma zapewniać jeszcze lepszą wydajność, a przy tym znacznie nie wydłużać karty graficznej więc powinna się zmieścić w obudowach w której maksymalna długość instalowanych kart wynosi 295 mm.



Na uwagę również zasługuje też sam wygląd chłodzenia, producent zastosował poświetlenie LED RGB co zapewne przypadnie do gustu fanom moddingu, podświetlenie działą w jednym z kilku trybów.




Dodatkowo rewers laminatu został osłonięty metalowym backplate'm.




Specyfikacja układu GPU:

Referencyjny GEFORCE GTX 1080
Gigabyte GEFORCE GTX 1080
NVIDIA CUDA® Cores
2560
2560
Częstotliwość podstawowa (MHz)

1607
1784 MHz in OC mode
1759 MHz in Gaming mode
Częstotliwość podwyższona (MHz)

1733
Boost: 1936 MHz in OC mode
Boost: 1898 MHz in Gaming mode
Szybkość pamięci
10010 MHz
OC mode: 10416 Mhz
Gaming mode: 10211 Mhz
Standardowa konfiguracja pamięci

8 GB GDDR5X

8 GB GDDR5X
Szerokość interfejsu pamięci
256-bitowy
256-bitowy
Przepustowość pamięci (GB/s)
320
320
Simultaneous Multi-Projection
10 Gbps
10 Gbps
VR Ready
Tak
Tak
NVIDIA Ansel
Tak
Tak
NVIDIA SLI® Ready1
Tak - obsługa mostka SLI o wysokiej przepustowości
Tak
NVIDIA G-Sync™-Ready
Tak
Tak
NVIDIA GameStream™-Ready
Tak
Tak
NVIDIA GPU Boost™
3.0
3.0
Microsoft DirectX
API 12 (poziom funkcji 12_1)
12
Vulkan API
Tak
b.d
OpenGL
4.5
4.5
Obsługiwana magistrala
PCIe 3.0
PCI-E 3.0 x16
Certyfikacja systemu operacyjnego
Windows 7-10, Linux, FreeBSDx86
Windows 7-10, Linux, FreeBSDx86
Maksymalna rozdzielczość w trybie cyfrowym1

7680x4320@60Hz

7680x4320@60Hz
Standardowe złącza wizyjne
DP 1.42, HDMI 2.0b, DL-DVI
Standard mode (Dual-link DVI-D*1, DP1.4*3, HDMI 2.0b*1)

VR mode (Dual-link DVI-D*1, DP*1, HDMI*3)
Obsługa kilku wyświetlaczy
Tak
Tak
HDCP
2.2
b.d.
Wysokość
4.376" / 112mm
138mm
Długość
10.5"/ 267mm
289mm
Szerokość
2-slotowy
56mm
Maksymalna temperatura GPU (w st. C)

94

b.d.
Wydajność karty graficznej (W)
180 W
b.d.
Rekomendowana moc zasilacza (W)3
500 W
500W
Złącza zasilania
1x8-pin
2x8-pin
Cena
2999-3599 pln
3476-4100 pln

1 - System Windows 10 wymaga aktualizacji z listopada 2015 lub nowszej.
2 - 7680x4320 przy 60 Hz, 8-bitowa przestrzeń kolorów RGB za pośrednictwem podwójnego złącza DisplayPort lub 7680x4320 przy 60 Hz, YUV420 8-bitowy za pośrednictwem złącza DisplayPort 1.3.
3 - Certyfikowany dla DisplayPort 1.2, DisplayPort 1.3/1.4 Ready
4 - Rekomendacja w oparciu o system PC wyposażony w procesor Intel Core i7 3,2 GHz. Prefabrykowane systemy mogą wymagać mniejszej mocy zasilacza w zależności od konfiguracji systemu.

* Zamieszczony materiał został udostępniony jedynie w celach informacyjnych. GIGABYTE zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w specyfikacji produktu i udostępnionych informacji o produkcie bez wcześniejszego powiadomienia.
* Przedstawiane dane są oparte na maksymalnych teoretycznych wydajnościach przedstawionym przez producentów chipsetów lub organizacji określających zakres tych specyfikacji. Rzeczywista wydajność może się różnić w zależności od konfiguracji systemu.
* Wszystkie znaki towarowe są własnością ich właścicieli.
* Z uwagi na budowę systemu, zakres pamięci może się różnić.

Źródło: Gigabyte

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Problematyczny RX 480 od AMD

Radeon RX 480 od AMD niezgodny ze specyfikacją PCI-E.

Radeon RX 480 - pobór energii
W weekend trafiłem na bardzo ciekawy artykuł dotyczący problemów z kartami graficznymi od "Czerwonych". Chodziło dokładnie o to, że Radeon RX 480 miał skłonności do pobierania zbyt dużej ilości prądu z gniazda PCI-Express, co w teorii mogło doprowadzić nawet do uszkodzenia sprzętu. Na szczęście AMD szybko zareagowało poprzez wydanie nowych sterowników, które rzeczywiście naprawiły ten problem. Jeśli jednak myślicie że to zakończyło sprawę to się mylicie. O sprawie znów zrobiło się głośno, gdyż organizacja PCI-SIG (Peripheral Component Interconnect Special Interest Group) właśnie oficjalnie uznała, że RX 480 jest kartą niezgodną ze standardem PCI-Express, a co za tym idzie, AMD oraz producenci gotowych zestawów z tą kartą nie mają prawa do wykorzystywania znaku PCI-E dla tego układu.

Jak widać, wydanie nowych sterowników, które obniżyły pobór prądu karty z gniazda PCI-E na niewiele się zdały, bo według organizacji PCI-SIG AMD Radeon RX 480 nie spełnia wszystkich wymogów standardu PCI-E. Z tego powodu został zdjęty z listy urządzeń wspierających ten standard. Trzeba przyznać, że to dosyć zaskakujący finał całej sprawy, która - wydawać by się mogło - zakończyła się w momencie wydania poprawionych sterowników. 

O ile AMD i producenci zestawów komputerowych nie mają już prawa do wykorzystania znaku PCI-E z związku z tą konstrukcją, problem ten powinien ominąć firmy przygotowujące wersje niereferencyjne karty - te przecież często mają nieco inną konfigurację zasilania i są pozbawione problemu zbyt dużego poboru prądu.

W sprawie wypowiedział się sam prezes PCI-SIG, Al Yanes, który twierdzi, że w związku z omawianą kartą nie przewiduje jakichkolwiek zmian w procedurach testowych, jednak przyznaje, że Radeon mógł przejść pozytywnie niektóre testy, zaś w innych wypaść źle - niemniej, to AMD powinno zadbać o to, by produkt spełniał wszystkie normy.

To w interesie producenta leży, by jego produkt był zgodny ze specyfikacją i to on ma udowodnić, że tak w rzeczywistości jest.
Trudno powiedzieć, jak wygląda kwestia korzystania z oznaczeń w przypadku producentów autorskich konstrukcji. Jak wiadomo, sporo modeli oferuje wtyczkę 8-pin i z tymi modelami nie było żadnych problemów. Możliwe, że firmy po prostu muszą same wystąpić o odpowiedni certyfikat.



Bardzo interesująco (choć na pewno nie dla posiadaczy referencyjnych RX 480) będzie przedstawiać się teraz kwestia gwarancji płyty głównej w razie ewentualnej awarii sekcji zasilania. Skoro karta nie jest zgodna z PCI-Express, może zdarzyć się taka sytuacja, że producenci płyt nie będą zajmować się naprawą w przypadkach, gdy użytkownik korzystał z komponentu niezgodnego ze specyfikacją...

 Z niecierpliwością czekamy na komentarz AMD oraz producentów sprzętu komputerowego w tej sprawie


Źródła:




niedziela, 21 sierpnia 2016

Test programów do nagrywania z telefonu

Witam. Dziś chciałem omówić programy do nagrywania obrazu z ekranu telefonu komórkowego do przetestowania posłużę się następującymi programami:

- AZ Screen Recorder
- Screen Recorder 5+
- Lollipop Screen Recorder
- Screen Recorder



Mój model testowy to:
-Huawei P8 Lite Android 6.0 Marshmallow
Specyfikację znajdziecie
Tutaj


Pierwszym programem jaki chciałem omowić to AZ Screen Recorder od
Hecorat wersja jaka jest dostępna w Google Play niestety nie mogłem zainstalować na modelach testowych, zostałem poinformowany o tym "Aplikacja jest niezgodna ze wszystkimi Twoimi urządzeniami." ale poszukałem w internecie wersji .apk pobrałem ją na komputer i później wrzuciłem do telefonu.
Program ma bardzo dużo funkcji taki jak:
Typ kontrolera tutaj wybieramy czy chcemy sterować programem ze specjalnej belki czy z guzika (Ja wybrałem guzik).


W rozdzielczości możemy wybrać standartową albo niestandartową o ile w pierwszej wersji mamy podaną rozdzielczość np. 1280x720 to w drugiej wersji mamy do wybory czy chcemy nagrywać w formacie 16:9 albo 4:3 i możemy sami podając ilość pikseli ustawić jaki rozmiar mamy zamiar nagrywać


W ustawieniach FPS-ów mamy wybór od 24 do 60 kl/s, możemy również ustawić bitrate od 1 do 12 Mbps lub ustawić tryb auto



Z dodatkowych funkcji możemy dodać własny tekst lub avatara do nagrywanych materiałów możemy dodać widok z przedniej kamerki ustawiając odpowiednie parametry




Zalety:
Dużo funkcji
Interfejs przyjazny i spolszczony
Łatwy w obsłudze
Wady:
Brak możliwości pobrania go ze sklepu Google
Ocena 4,75/5

Gdyby ktoś miał takie same problemy z tym programem to tu zamieszaczam linki gdzie można pobrać ten plik wrzucić go na telefon i zainstalować:
Az Screen Recorder ver. 4.2
AZ Screen Recorder ver. 4.1.1


Drugim programem jest Screen Recoredr 5+ od NLL



ten program bez problemu zainstalowałem ze sklepu Google aby się nie rozpisywać i powtarzać to w skrócie wypiszę jego funkcję.
Właściwie ma to samo co poprzedni program ale niektóre funkcje są bardziej rozbudowane oraz posiada dodatkowe funkcje takie jak Tworzenie Gif-ów albo Edycja video

















Zalety:
Dużo funkcji
Interfejs łatwy w obsłudze
to tego spolszczony
Łatwy w obsłudze
Dodatkowe funckje
Wady:
Brak
Ocena 4,5/5

Trzecim programem jest Lollipop Screen Recorder od
Rivulus Studios


program fajny ale za mało funkcji i opcji ma jak dla mnie rozdzielczość można ustawić tylko w trzech zakresach, bitrate mamy można ustawić od 2 do 10 Mbps innych funkcji można dodać widok z kamerki podczas nagrywania 











Zalety:
Łatwy w obsłudze
Wady:
Mało funkcji
Brak spolszczenia
Brak dodatkowych funkcji
Ocena 2/5

Czwartym i ostatnim programem jest Screen Recorder od VN New Solutions


po zainstalowaniu i uruchomieniu na dzień dobry aplikacja prosi nas byśmy ją ocenili. Nie wiem jak Wy ale Ja wychodzę z założenia żeby coś ocenić najpierw trzeba to przetestować, więc kliknąłem "NOT NOW" przechodząc do ustawień a dokładniej do rozdzielczości to mnie ten program zaskoczył i to pozytywnie. Ów program ma możliwość nagrywania w rozdzielczośći Full-HD a nawet w formatach WQHD (
2560×1440) i WQXGA (2560×1600). Co do ilości Bitrate też jest dużo opcji od 15 do 100 FPS-ów.





Również posiada fukcje doddawania tekstu który będzie wyświetlany na filmie ale nie ma opcji dodania avatara z innych funkcji można dodać podczas nagrywania obraz z kamerki








Zalety:
Łatwy w obsłudze
Nagrywanie F-HD i nie tylko
Duży zakres Bitrate
Wady:
Uciążliwa ocena programu
Brak Autoorientacji ekranu
Brak możliwości dodania avatara
Ocena 3,5/5

Podsumowując wyniki testu to najlepiej wypadły programy AZ Screen Recorder i Screen Recoredr 5+ oraz pozytywnie mnie zaskoczył program Screen Recorder, testowane programy są dostępne w wersjach darmowych ale aby pozbyć się reklam można trzeba kupić wersje PRO ale mimo że będąc w posiadaniu wersji darmowych żaden z programów nie posiada ograniczeń co do nagrywanych materiał jak to bywa w niektórych przypadkach.
Mam nadzieję że tym artykułem pomogłęm w podjęciu wyboru dobrego oprogramowania do nagrywania "pulpitu" z telefonów wyposarzonych w system android.
 








Mały ... ale z jakim potencjałem

Dziś chciałem omówić ciekawy komputer. Na pierwszy rzut oka wygląda on dość niepozornie, ale skrywa on w sobie potężną bestię

  
Po zdjęciu obudowy pierwsze co widzimi to karta graficzna od Geforce model GTX 980




Specyfikacja zestawu:

Procesor: Intel Core i5-6600K 3.5GHz Quad-Core

Płyta główna: Asus Z170I PRO GAMING Mini ITX LGA1151

RAM: Crucial 16GB (2 x 8 GB) DDR4-2133MHz

SSD: Samsung 850 500GB EVO

GPU: PNY GeForce GTX 980 4GB

Obudowa: Corsair 250D Mini ITX Wieża

PSU: Seasonic 850W ATX12V / EPS12V

Wentylatora: Phanteks PH-F200SP BK 110,1 CFM 200mm

Wentylatora: Thermaltake CL-F038-A-PL12WT 40,6 CFM 120mm

Chłodzenie CPU: Thermalright AXP 200 Muscle

Szkoda że bok obudowy nie ma okna by można było podziwiać podświetlenie wewnątrz


Z tyłu mamy dostęp do wszystkich portów takich jak PS2, USB 2.0, 3.0 oraz USB 3.1 A. DisplayPort, HDMI, dwa wyjścia na anteny do Wi-Fi, S/PDIF oraz standartowe porty na mini-Jack.
Pokusiłem się o sprawdzenie cen podzespołów zjakich zostało zbudowane to skromnie wyglądające cudo i tak:

Procesor:  1047-1218 PLN

Płyta główna:  653-739 PLN

Pamięć:  275-341 PLN

Dysk SSD:  599 - 795 PLN

GPU:  1899 PLN**

Obudowa:  375-415 PLN

PSU:  797-880 PLN

Wentylator Phanteks:  59,90-74 PLN

Wentylator Thermaltake:  47-92 PLN

CPU Cooler:  194 PLN

Całkowity koszt to :  5945,90 - 6647

* - wszystkie ceny pochodzą z serwisu ceneo.pl
** - Niestety karty graficznej zawartej w zestawie nie znalazłem więc zastąpiłem ją modelem EVGA GeForce GTX 980 SuperClocked OC

Bardzo ciekawa konstrukcja w wersji mini-ITX dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca. Niestety cena może odstraszać ponieważ komponenty do tanich nie należą ale pewno znajdą się amotorzy takiej wersji cenowej ;D. Mnie się nasuwa jeszcze jedno rozwiązanie, można by spróbować zbudować taki zestaw na innych tańszych zamiennikach ale tym zajmę się w późniejszym czasie....

środa, 17 sierpnia 2016

Gdyby Batman miał peceta zapewne by wyglądał tak jak na zdjęciach ....



Specyfikacja Bat-PeCeta:
Procesor - Intel i5 6600K
Płyta główna - MSI Z170A Gaming PRO Carbon
GPU - MSI GTX 960 Gaming 4G
RAM - HyperX Savage 16GB Kit (4x4GB DDR 2133MHZ)
SSD - HyperX Savage SSD 120GB
Obudowa - NZXT Phantom 820
Chłodzenie - NZXT Kraken X31



Wszystko znajduje się w zmodyfikowanej obudowie
NZXT Phantom 820




Zestaw zamyka specjalna Bat-klawiatura :D