poniedziałek, 10 października 2016

Oświetlenie LED, oraz co będzie potrzebne do instalacji?

Witam, dziś temat chyba na czasie czyli LED-y. Oświetlenie LED zyskuje na popularności. Jest łatwe w montażu i energooszczędne, co pozwala na duże oszczędności prądu. Dzięki zastosowaniu taśm LED można niemal dowolnie kształtować punkty oświetleniowe i instalować światło w każdym miejscu.
 
 Na początek trochę historii gdy 21 października 1879 roku w laboratorium Thomasa Edisona rozbłysła pierwsza elektryczna żarówka, nasz świat wkroczył w erę elektryczności (chociaż dobrze wiemy że kto inny wymyslił żarówkę ale Edison ją opatentował). Pierwsza żarówka świeciła kilkadziesiąt godzin i natychmiast znalazła praktyczne zastosowanie. Kolejne dekady przynosiły nowe ulepszenia i wynalazki, takie jak jarzeniówki i lampy fluorescencyjne. Po ponad 130 latach za pomocą elektryczności nadal oświetlamy nasze domy i miasta, ale żarówka Edisona powoli ustępuje miejsca nowoczesnemu oświetleniu typu LED.

Co to jest taśma LED?

W sklepach jak i w internetowych serwisach aukcyjnych mamy ledowe żarówki i lampy możemy spotkać również też taśmy. Taśma LED to elastyczny pasek pokryty świecącymi diodami. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych modeli i konfiguracji taśm LED. Bardziej zaawansowane wyposażone są w diody RGB, które mogą dawać światło o dowolnej barwie. Do zmiany koloru służy specjalny sterownik przeważnie w postaci małego pilota. Cechami wspólnymi wszystkich rodzajów taśm są: elastyczność, możliwość cięcia nożyczkami oraz samoprzylepne podłoże. To ostatnie czasami może zawieść więc lepiej mieć coś lepiej klejącego.  
 
 

Rodzaje taśm LED

Taśmy różnią się:
– rodzajem użytych diod, czyli jasnością (np. standardowe 3528 i trzy razy jaśniejsze 5050);
– zagęszczeniem diod (30, 60, 120 LED/m);
– kolorem światła (jednokolorowe lub wielokolorowe RGB);
– poborem mocy 1 mb taśmy (im jaśniejsza taśma, tym większy pobór mocy);
– długością (standard 5 m);
– szczelnością (niewodoodporna IP20, wodoodporna w silikonie IP65, wodoodporna zewnętrzna w gumie IP68). 

Taśma LED – oświetlenie czy dekoracja?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, chociaż znajdą się zwolennicy jednej jaki drugiej teorii. Z pewnością ledowa taśma nie może być głównym źródłem światła w pomieszczeniu, ponieważ aby oświetlenie było wystarczająco jasne, musielibyśmy zużyć jej kilkadziesiąt metrów. Trudno jednak odmówić jej zastosowań praktycznych, nie jest więc wyłącznie dekoracją. Najlepiej potraktować ją jako dodatkowe źródło światła – dodające nastroju, zwiększające bezpieczeństwo lub eksponujące wybrane elementy domu. Przyjrzyjmy się pomysłom na wykorzystanie takiej taśmy. 

 

 

Funkcjonalne przeznaczenie taśmy LED — doświetlenie powierzchni do pracy

Pasek LED o największej mocy i gęstości diod może z powodzeniem zastąpić dotychczasowe świetlówki. Możemy go użyć do doświetlenia powierzchni do pracy. To oświetlenie doskonale sprawdzi się w kuchni. Oświetli długie powierzchnie, takie jak stoły, blaty robocze czy szafki kuchenne. Pasek ledowy możemy zamontować osobno lub w specjalnej osłonce co sprawi lepsze zabezpieczenie przed panującymi warunkami w kuchni. Decyzję należy podjąć przed zakupem taśmy, ponieważ nie każdy rodzaj taśmy może być osłaniany. Na przykład nie należy w osłonce montować taśm w silikonie (IP65 czy IP67), ponieważ profil nie zapewni im odpowiedniej wentylacji. Na rynku dostępne są listwy o różnych kształtach, wraz z osłoną polaryzującą zapobiegającą ich zabrudzeniu i poprawiającą jakość oświetlenia. Podobną funkcję spełni taśma w pokojach dzieci i nastolatków, i nie tylko gdzie będzie oświetlała biurka lub stanowiska gamingowe. Bardzo wygodnie, a przy tym estetycznie, możemy też taśmą doświetlić wydzielone z większego pokoju przestrzenie do pracy albo toaletkę.  
 
 

Taśmy LED do zadań specjalnych – dbają o nasze bezpieczeństwo

Jeżeli chcemy w mieszkaniu oświetlić jakiś element ze względów bezpieczeństwa, to najlepiej do tego nadadzą się właśnie taśmy LED. Bardzo często tego rodzaju oświetlenie wybierane jest do efektownego oświetlenia schodów. Pasek diod na każdym schodku doda wnętrzu atrakcyjności, a także uchroni dzieci i mniej sprawne osoby przed niespodziewanym upadkiem. Na schodach wystarczy słabsza taśma. Możemy też zamontować czujnik ruchu, który pozwoli na włączanie światła po wejściu na pierwszy stopień. Na rynku znajdziemy modele powodujące zapalanie światła wszystkich stopni jednocześnie lub każdego po kolei. 

 

 

Paski diod dla nastroju i dekoracji

Wiele osób decyduje się na zakup i wykorzystanie taśm ledowych, by nadać wnętrzom niepowtarzalny klimat. Podświetlone elementy bardzo zmieniają nastrój mieszkania, dając mu przytulny lub nowoczesny charakter. Bardzo dobrze takie świecące paski będą wyglądały nad lustrem, wewnątrz barku i wszystkich przeszklonych szaf, we wnękach regałów. Możemy zaznaczyć nimi linię długiego korytarza lub wydzielić wizualnie część pokoju. Podkreślmy nimi to, co najładniejsze w naszym domu: kącik z kwiatami, dekoracyjną półkę z bibelotami, zdjęcia i obrazy na ścianach.
 

Co będzie potrzebne do samodzielnego montażu taśm LED?

Przede wszystkim sama taśma LED. Dobierając odpowiednią taśmę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak miejsce montażu, kolor oświetlenia oraz źródło zasilania. Na rynku występują taśmy o diodach jednokolorowych oraz z diodami RGB, potrafiącymi generować niemal dowolną paletę barw. Jednokolorowe taśmy mają najczęściej 8 mm szerokości, a taśmy RGB 10 mm. Długość taśmy na szpuli to najczęściej wielokrotność jednego metra. Można zamówić taśmę metrową, 5-metrową a nawet 15-metrową. Dzięki naniesieniu na taśmie punktów cięcia, można łączyć je w odcinki dowolnej długości. Taśmy dzielą się także ze względu na miejsce montażu. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć lub na zewnątrz budynków stosuje się taśmę z silikonową powłoką wodoodporną, wewnątrz budynków, w suchych miejscach wystarczy zastosowanie taśmy zwykłej, niepokrytej warstwą ochronną.

Zasilanie

 

Do taśmy LED stosuje się dwa rodzaje zasilania – 12 V oraz 230 V. Taśmy 12 V zasilane mogą być z zasilacza dedykowanego do LED-ów lub z akumulatora. Dzięki  zastosowaniu pojemnych akumulatorów żelowych o niewielkich rozmiarach, oświetlenie można zamontować wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu z sieci. Taśmy 12 V stosuje się także do oświetlania wnętrz samochodów, przyczep kempingowych czy łodzi. Taśmy zasilane prądem 220 V nie wymagają dodatkowego zasilacza. Dostarczane są one w komplecie z odpowiednim przewodem zasilającym.

Sterownik, kontroler

 

Do sterowania kolorami w taśmie RGB stosuje się sterowniki. Sterownik LED potrafi generować dowolny odcień z palety barw RGB, ponadto umożliwia sterowanie natężeniem światła diod. Można je za jego pomocą rozjaśnić lub przyciemnić i wygenerować kolor odpowiedni do miejsca, dostosować go do otoczenia lub podświetlanego przedmiotu czy wnętrza albo dostosować do nastroju osoby przebywającej w pomieszczeniu.

Szybkozłączki

 

Do łączenia odcinków taśmy RGB potrzebne są złączki. Można alternatywnie lutować odcinki taśm lutownicą, jednak wymaga to odpowiednich umiejętności oraz narzędzi, takich jak lutownica, odsysacz cyny i materiały lutownicze oraz odpowiedni przewód który posłuży nam jako łącznik. Stosując do łączenia odcinków złączki montażowe, narzędzia stają się zbędne. Szybkozłączki mogą być proste – łączące dwa odcinki biegnące jeden za drugim, kątowe – łączące taśmy pod kątem 90˚ lub całkowicie elastyczne – dające możliwość dowolnego ułożenia sąsiadujących ze sobą odcinków taśmy LED.




Po skompletowaniu niezbędnych części sam montaż zajmie niewiele czasu. Wykonanie LED-owego oświetlenia standardowej szafy z drzwiami suwanymi zajmie nie więcej niż dwie-trzy godziny.


 

14 komentarzy:

  1. Super to wygląda! Po oświetlenie LED zapraszam na https://strefaledowa.pl :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie właśnie taśmy LED na dzień dzisiejszy moim zdaniem są najlepszym rozwiązaniem. Jak czytałam również na stronie https://www.dekoportal.pl/artykuly/lazienka/lazienka-porady/tasmy-led-w-lazience-co-wybrac#5 to oczywiście w łazience takie taśmy LED można fajnie wykorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  4. W moim przypadku było tak, że całe oświetlenie montowała mi zewnętrzna firma i jestem zdania, że całość działa prawidłowo. Jednak jak już zdążyłam przeczytać w http://www.dzielnica24.pl/zaufaj-najlepszym-dokladne-pomiary-oswietlenia-z-firma-energpol/ to faktycznie dokładne pomiary oświetlenia są absolutną podstawą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja również rozważam takie możliwości u siebie w firmie, ale zaczęłam przede wszystkim od zmiany dostawcy prądu. Korzystając z oferty https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ już po pierwszym miesiącu widziałam znaczące oszczędności w płatnościach za energię elektryczną.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja jestem zdania, ze na pewno warto jest w dzisiejszych czasach skupić się na wykorzystywaniu taśm LED. Nawet jak to napisano na stronie https://operacjadom.pl/jaka-tasma-led-do-podswietlenia-sufitu/ to właśnie można takie taśmy LED wykorzystać do oświetlenia sufitu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, starałem się i Ja również pozdrawiam.

      Usuń
  8. Ja również od pewnego czasu śledzę samą technologię LED i jestem zdania, że jak najbardziej tego typu oświetlenie jest fajnym rozwiązaniem. Polecam również zapoznanie się z wpisem <A href="https://rodzinneremonty.pl/oswietlenie-led-w-kuchni-jak-je-odpowiednio-dobrac/>https://rodzinneremonty.pl/oswietlenie-led-w-kuchni-jak-je-odpowiednio-dobrac/</a> gdyż tam doskonale opisano to jak dobrać właściwe oświetlenie LED do kuchni.

    OdpowiedzUsuń
  9. Taśmy LED to idealny rodzaj oświetlenia do trudno dostępnych miejsc. Wyglądają bardzo elegancko i nowocześniej, jednocześnie nie wymagają kucia w ścianach, które zazwyczaj ma miejsce do montowania tradycyjnych kinkietów.
    https://optoplast.pl/109-neon-flex

    OdpowiedzUsuń
  10. Jest to na pewno dobra opcja i ja jeszcze jestem zdania, że również w takich sytuacjach na pewno warto jest znać się na elektryce. Uważam, ze bardzo dobrze współpracuje się zawsze z elektrykiem https://elektrycy.warszawa.pl/ i ja także nie raz miałam okazję korzystać z jego usług.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jakość usług elektrycznych świadczonych przez https://anluks.pl/ przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Nie tylko rozwiązali problem, z którym borykałem się od miesięcy, ale zrobili to w sposób efektywny i ekonomiczny. Co więcej, ich doradztwo w zakresie optymalizacji zużycia energii w moim domu było nieocenione. Dzięki ich profesjonalizmowi i zaangażowaniu, moje rachunki za prąd znacząco się zmniejszyły. Polecam ich usługi każdemu, kto potrzebuje solidnego i zaufanego elektryka.





    OdpowiedzUsuń