poniedziałek, 3 października 2016

Składanie PeCeta a zabezpieczenie ESD

Witam.
Dziś chciałem poruszyć temat czy warto używać zabezpieczenia ESD podczas składania swojego komputera i/lub późniejszej ingerencji w jego podzespoły. Z własnej autopsji wiem że lepiej jest mieć zabezpieczenie ESD podczas składania komputerów.
Na początek wyjaśnię może co to jest ESD i przedczym tak naprawdę ma nas i nasz sprzęt chronić, w kolejnej części omówię rodzaje zabezpieczeń i jakie najlepiej używać.

ESD to wyładowanie elektrostatyczne (ESD z ang. Electrostatic Discharge) - nagły i chwilowy przepływ prądu elektrycznego przepływającego między dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych spowodowane przez bezpośredni kontakt lub przez pole elektrostatyczne. Termin ten jest zwykle stosowany w elektronice i przemyśle do opisania chwilowych niechcianych prądów, które mogą spowodować uszkodzenie sprzętu elektronicznego.

Wyładowania elektrostatyczne są poważnym problemem dla elementów elektronicznych, wiele urządzeń jest czułych na wyładowania elektrostatyczne np. układy scalone. Układy scalone są wykonane z materiałów półprzewodnikowych takich jak krzem i materiałów izolacyjnych, takich jak dwutlenek krzemu. Każdy z tych materiałów może ulec trwałemu uszkodzeniu w wyniku wysokiego napięcia, na skutek czego w chwili obecnej stosuje się wiele urządzeń antystatycznych.

Ochrona przed ESD to system zapewniający bezpieczeństwo elementom elektronicznym wrażliwym na wyładowania elektrostatyczne. Zwiększające się wymagania producentów elektroniki, przyczyniają się do powstawania innowacyjnych rozwiązań w zakresie zabezpieczeń ESD.

Rozładowanie Eletrostatyczne ESD


Podczas bezpośredniego kontaktu obiektów, wykonanych z różnych materiałów, powstają ładunki elektrostatyczne. Przepływ ładunków między obiektami o różnych potencjałach nazywa się rozładowaniem elektrostatycznym ESD (Electro-Static Discarge). Sam proces indukowany jest również przez pole elektrostatyczne. Nie jesteśmy w stanie odczuć przepływu ładunków, co nie znaczy, że on nie towarzyszy nam podczas codziennych czynności np. jazdy samochodem czy na spacerze. Wynikiem przepływu ładunków jest powstanie napięcia o dużej wartości, które może powodować uszkodzenie komponentów na każdym etapie produkcji, testowania, transportu lub użytkowania.

Zabezpieczenie podzespołów elektronicznych


Miniaturyzacja komponentów elektronicznych i ich wzrost upakowania w strukturze przyczynia się do większej wrażliwości na wyładowania elektrostatyczne. Trwałe uszkodzenie podzespołów skutkuje brakiem pozytywnej oceny kontroli jakości i wycofaniem z produkcji jako produkt niezgodny. W innym przypadku, nieprawidłowy przepływ napięcia powodować może dużą awaryjnością po opuszczeniu strefy EPA, narażając przedsiębiorstwo na koszty reklamacyjne.


 Teraz przejdziemy do omówienia rodzajów zabezpieczeń ESD, na rynku mamy różne rodzaje zabezpieczeń tj. maty, opaski na nadgarstki, opaski na obuwie, kostka uziemiająca, oraz odzież ochronna tzw. fartuchy.

1)Mata ESD - powinna znajdować się na biurku powinna posiadać dwa klipsy, jeden by ją uziemić do instalacji i drugi byśmy my mogli się do niego podłączyć.

2) Opaski na nadgarstek - wyróżniamy różne rodzaje:
    a) opaska zwykła

b) opaska antyalergiczna

c) opaska metalowa


Każda z opasek zabezpiecza nasz sprzęt przed przekazaniem ładunku elektrostatycznego. Dodatkowo do podłączenia opaski a maty lub kostki uziemiającej możemy użyć przewodów odpowiednio przygotowanych takich jak:
-  kabel z dwoma klipsami

- kabel z jednym klipsem i z końcówką tzw. bananem + krokodylek


3) Kostka uziemiająca - możemy użyć jej bezpośrednio do podłączenia naszej opaski i/lub zrobić złożoną konstrukcję taką jak kostka + przewód + mata + przewód + opaska + nasza ręka
 

Tutaj mamy kostkę z jednym gniazdem na banana i z dwoma na klips, występują również wersję z trzema wejściami na klipsy i/lub z wejściem na obręcz.

4) Odzież ESD - to przeważnie nakładki na obuwie lub specjalne obówie, rękawiczki, fartuchy, i całe kombinezony

Podsumowójąc to skłądanie komputera od przysłowiowego zera czy nawet wymiana podzespołu powinniśmy najpierw się zabezpieczyć byśmy sami nie uszkodzili swojego sprzętu przed wyładowaniem elektrostatycznym. Chociaż jedni zapewne powiedzą że tyle razy już gmerali w swoich pecetach i nic się nie stało...., ale pozwolę sobie powiedzieć że do czasu, a później będzie problem że komputer wartym sporo kasy a nie działa bo coś się spaliło.
Ja nie mówię byście się zaopatrzyli w profesjonalne stanowisko ESD do rozkładania i skłasania komputerów, ale opaska, kabel i kostka uziemiająca to minimum jakie powinniście mieć.


Teraz wam coś podpowiem można użyć opaski i kabla wyposażonego w końcówki klips i banan z krokodylkiem. Nim zaczniecie rozkręcać komputer to tam gdzie macie przykręcony zasilacz wykręćcie jedną ze śróbek i zastąpcie ją śrubką dystansową taką samą jaka jest między waszą płytą główną a obudową. Gdy już to zrobicie i kabel od zasilacza jest podpięty do waszej instalacji elektrycznej (TYLKO GO NIE WŁĄCZAJCIE !!!), możecie do ówcześnie przygotowanej śróbki podpiąć kabel z krokodylkiem i też będziecie uziemieni i ładunek elektrostatyczny nie zagrozi waszemu sprzętowi.
Mam nadzieję że tworząc ten artykuł rozwiążę problem związany czy zabezpieczać czy też nie przed ładunkiem elektrostatycznym.
Pozdrawiam.




Źródło Google


2 komentarze: