poniedziałek, 7 listopada 2016

Czym się kierować i jak wybrać laptop do renderingu

Witam, dziś omówię jak wybrać laptop który posłuży nam do renderingu. Mnogość laptopów sprawia, że w sprzedaży są dostępne modele praktycznie dla każdej grupy profesjonalistów. Najczęściej są wykorzystywane do oglądania i edycji filmów. W czasach gdzie każdą nowinkę techniczną można obejrzeć bez wychodzenia z domu, a wokół coraz więcej osób zajmuje się YouTubowaniem, aspekt płynnej obsługi multimediów w wysokiej rozdzielczości jest bardzo istotne.
Na co zwracać szczególną uwagę decydując się na laptop stricte dla YouTubera?
Powiedzmy, że teraz idziemy do sklepu z laptopami i sprzedawcy mówimy, że chcemy laptop który ma posiadać mocną specyfikację oraz dobrej jakości matrycę.
Jeśli nie mamy zielonego pojęcia o tym co kryje się pod obudową laptopa, to sprzedawca niestety, ale wciśnie nam najgorszy sprzęt zachwalając go w samych superlatywach. Niestety profesjonalny laptop do obróbki wideo może kosztować znacznie więcej od sprzętu gamingowego.
Oto, na które elementy powinniśmy zwrócić w szczególności uwagę podczas wybierania laptopa:
- Procesor
Dla osób planujących zaawansowaną edycję video najlepszym rozwiązaniem będzie procesor czterordzeniowy najlepiej wyposażony w technologię HyperThreading czyli wielowątkowość. Dzięki takiemu rozwiązaniu laptop poradzi sobie nawet z kilkoma zadaniami naraz.
-Matryca
Rozdzielczości jaką powinien posiadać to minimum FHD czyli 1920x1080 pikseli lub wyższa. Z takimi parametrami możemy być pewni, że nie będzie pojedynczych pikseli, a przyjemność płynąca z oglądania filmów będzie naprawdę wysoka.
-Pamięć RAM
Do odtwarzania multimediów w laptopie w zupełności wystarczy 4 GB pamięci. Użytkownicy, którzy będą chcieli podłubać w materiałach video powinni posiad laptop wyposażony w minimum 8 GB pamięci RAM. Dobrym rozwiązaniem jest jeśli nasz laptop posiada możliwość samodzielnego rozbudowania pamięci operacyjnej.
-Dysk twardy
Jeśli chcemy by nasz laptop szybko reagował to najlepszym rozwiązaniem będzie dysk SSD ale te mają ograniczoną pojemność więc najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby laptop posiadał dwa dyski twarde jeden typu SSD na system i programy do obróbki video na na drugim typu HDD będą zapisane nasze materiały.
-Grafika
Jeśli masz zamiar edytować filmy to powinieneś zaopatrzyć się w laptop z dedykowaną kartą graficzną. Do wyboru mamy karty od Nvidia lub AMD, które zapewniom nam płynne odtwarzanie jak i obróbkę zaawansowanych materiałów video, prawdopodobnie skrócą nam czas pracy na baterii. Tym jednak nie powinniśmy się martwić, gdyż w trakcie obróbki często bedziemy w pobliżu źródła zasilania.
-Porty oraz peryferie
Wszystkie laptopy, niezależnie od wydajności czy ceny, są zamkniętymi konstrukcjami. W związku z tym warto przyjrzeć się jakie porty oraz peryferia posiada nasza przyszła maszyna.
- Wi-Fi
Bez tego w laptopie praktycznie nie zrobimy nic. Najważniejsze jest to by obsługiwała ona najnowsze protokoły transmisji danych.
- Ethernet
Kontroler sieci przewodowej ma znaczenie wtedy gdy internet po kablu zapewnia nam większe osiągi niż jest przy Wi-Fi.
- Bluetooth
Jest to standard, który nie będzie miał większego wpływu na naszą pracę. Warto go jednak posiadać by móc podłączyć mysz czy słuchawki bezprzewodowe, które zwiększą nam komfort pracy.
- USB
Minimum to dwa gniazda tego typu, ale najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie trzech portów USB np. dwa USB 2.0 i jeden USB 3.0 lub w odwrotnej konfiguracji. Powinno wystarczyć do komfortowej pracy zważywszy że w późniejszym czasie będziemy chcieli podłączyć zewnętrzny dysk twardy.
- eSATA
Jest to złącze współdzielone z portem USB. Pozwala ono na podłączenie dwóch rodzai urządzeń USB wykorzystującego standardową prędkość oraz dysków twardych pracujących z dużo wyższą prędkością SATA. Ideą istnienia portu eSATA jest zapewnienie identycznej prędkości przesyłu danych urzadzeniim zewnętrznym jak i wewnętrznym.
- HDMI
W większości obecnych na rynku laptopów port ten jest dostępny. Jest to interdejs do przesyłu cyfrowego nieskompresowanego sygnału audio-video. Standardem jest interfej HDMI 1.4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz