poniedziałek, 14 listopada 2016

Jak wybrać laptop

Witam dziś tematem jest wybór laptopa, dla osób które nie są na bieżąco z nowinkami to będzie trudny zakup. W tym artykule opiszę krok po kroku na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Przed wybraniem się do sklepu czy to na serwis internetowy zajmujący się sprzedażą, musimy sobie zadać trzy pytania:
-Do czego będzie Ci potrzebny?
-Gdzie będziesz z niego korzystać?
-Ile jesteś wstanie wydać na laptop?
W ten sposób zawęzisz wybór i będzie łatwiej znaleźć urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.
Możesz zdecytowac się na laptop kierując się trzema głównymi kryteriami:
- Do użytku domowego (odtwarzanie filmów, muzyki, przeglądanie zdjęć, starsze gry, nie obciążające programy oraz przeglądanie stron www.)
- Do gier (granie w nowe i najnowsze produkcje i cieszyć się nim na wysokim poziome detali.)
- Do pracy specjalistycznej (obróbka grafiki, rendering )

PARAMETRY
laptop do użytku domowego
laptop do gier
laptop do pracy specjalistycznej
MATRYCA
<15,6
błyszcząca/matowa
17,3
błyszcząca/matowa
17,3>
błyszcząca/matowa
PROCESOR
Intel™ Core i3 / AMD E-Series
Intel™ Core i5 lub i7 / AMD FX-Series
Intel™ Core i5 lub i7 / AMD FX-Series
PAMIĘĆ RAM
4 GB – 6 GB RAM
8 GB – 12 GB RAM
8 GB – 12 GB RAM
DYSK TWARDY
500GB HDD / 1000GB HDD
512GB SSD / 1000GB HDD
512GB SSD / 1000GB HDD


Jaki laptop wybrać?
Laptop to potoczna nazwa na przenośny komputer osobisty, z którego można korzystać w dowolnym miejscu. Wyróżniamy pięć rodzai laptopów, których poszczególne rodzaje różnią się między sobą rozmiarem oraz przeznaczeniem.
Notebook
Pierwotnie miało to być określenie mniejszej wersji laptopa ( wielkością nawiązującą do formatu A4), lecz w dzisiejszych czasach nazywa się tak zarówno mniejsze, jak i większe urządzenia.
Netbook
to laptopy o przekątnej ekranu od 11,6 do 13,3 cala. Urządzenia tego typu mają swoje mocne jak i słabe strony np. ma wytrzymałą baterię, ale nie pogramy sobie w zaawansowane gry czy nie uruchomimy programów graficzny. Ten typ nadaje się głównie do przeglądania stron www, pisania lub oglądania filmów w trakcie podróży, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem dla mniej wymagających użytkowników i studentów.
Ultrabook
ten typ, cechuje się wagą nie przekraczającą 1,5 kg oraz grubością na poziomie 21 mm. Często modele tego typu są wyposażone w ekrany dotykowe, a żywotność takiej jednoski na jednym ładowaniu może wynieść minimum 9 godzin ciągłej pracy. Ultrabooki są często wybierane przez osoby, które często podróżują. Ze względu na jego atuty, często jest on używany w biznesie.


Laptop 2 w 1
Znany również pod nazwą "hybrydowy". Urządzenia te mają odczepiany dotykowy ekran lub ekran odwracany o 360' stopni. Dzięki takiej funkcjonalności laptop może pełnić funkcję jako tablet. Ten typ również cieszy się się sporą popularnością wśród osób podrózujących.
Chromebook
To też ultrabook, ale z mniej wydajnym procesorem i znacznie miejszą przestrzenią na dane. W tym laptopie nie instaluje się programów, zamiast tego korzysta się z aplikacji dostępnych w chmurze, co sprawia, że te urządzenia niestety muszą mieć stały dostęp do internetu.


Jak wybrać laptop o odpowiedniej rozdzielczości i wadze?
Musimy sobie odpowiedzieć na jedno proste a zarazem najważniejsze pytanie, gdzie najczęściej będziemy korzystać z naszego laptopa. Na naszym rynku mamy dostępność różnych wersji laptopów różniących się wagą jak i rozdzielczością.


- Jeśli będziemy korzystać z laptopa w różnych miejscach i często będziemy z nim podróżować, to wybierzmy lekki model o wadze do 1,5 kg.


- Natomiast jeśli zależy nam na sprzęcie z dużym ekranem, to musimy pamiętać, że będzie on ważył dużo więcej niż mniejsze modele. Z założenia przyjmuje się, że do długiej pracy najlepszą przekątną ekranu to 15,6 cala, a jeszcze większy komfort pracy zapewni nam matryca o przekątnej 17,3 cala. Jednak takie urządzenia mogą ważyć nawet prawie 4,5 kg.


- Jeśli zależy nam aby laptop mniej ważył, musimy zwrócić uwagę na to z jakich materiałów jest zrobiona jego obudowa np. ultrabook o przekątnej 13,3 cala będzie lżejszą konstrukcją od laptopa o takich samych parametrach, ponieważ jego obudowa jest wykonana z lepszej jakościowo materiałów np. stopu aluminium lub magnezu.


Wydajność pracy laptopa na baterii


Jeżeli koszystamy często z laptopa poza domem, w miescach gdzie mamy trudny dostęp do gniazdka elektrycznego, to zwróćmy uwagę na czas pracy laptopa na baterii. Wydajność baterii zależy od jej pojemności wyrażaną w mAh (miliAmperogodziny). Im większy amperza posiada bateria, tym dłużej laptop może pracować bez podłączenia do prądu.


Jakie parametry powinien mieć laptop?


PROCESOR
Dobrze wiemy, że sercem każdego laptopa jest procesor, który odpowiada za wydajność urządzenia. Jakość wykonania decyduje o tym, jak szybko będą działały multimedia, gry, różnego typu programy oraz przeglądarki internetowe. Wybierając komputer osobisty, musimy zdecydować, do jakich zadań będzie on nam służył i na tej podstawie dopasować parametry procesora.


- Laptop do pracy specjalistycznej musi posiadać procesor, który pozwoli nam na płynną pracę zaawansowanych programów, tj. do obróbki audio/video. Rekomendopwane do tego typu zadań są procesory z serii Intel Core i7 lub AMD FX-Series.


- Laptop dla gracza powinien być wyposażony w wydajną jednostkę, minimum układ Intel Core i5 lub lepszy i Intel Core i7. Również dobrze sprawdzą się procesory z rodziny AMD FX-Series. Do najnowszych i najbardziej zasobochłonnych gier potrzebna będzie również wydajna dedykowana karta graficzna.


- Laptop do użytku codziennego nie musi posiadać wyjątkowo wydajnych procesorów takich jakie muszą być w wyżej opisanych modelach, wystarczy by było można edytować teksty lub obejrzeć film, i może zagrać w starsze gry. W tej roli świetnie się sprawdzą laptopy wyposażone w procesory z serii Intel Core i3 oraz podstawowe modele z serii Core i5 oraz AMD E-Series.


Procesory serii Intel

PROCESOR
Intel Core™ M
Intel Core™ i3
Intel Core™ i5
Intel Core™ i7
PRZEZNACZENIE
e-mail, przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i starsze gry 3D
e-mail, przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i gry 3D
e-mail, przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i gry 3D, obróbka zdjęć i filmów w jakości Full HD
e-mail, przeglądanie stron WWW, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i gry 3D, obróbka zdjęć i filmów w jakości Full HD, 4K


Procesory serii AMD

PROCESOR
AMD A-Series
AMD E-Series
AMD FX-Series
PRZEZNACZENIE
przeglądanie poczty, surfowanie po intrenecie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i starsze gry 3D
przeglądanie poczty, surfowanie po intrenecie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i gry 3D
przeglądanie poczty, surfowanie pod intrenecie, słuchanie muzyki, oglądanie filmów i praca z edytorem tekstu, gry 2D i gry 3D, obróbka zdjęć i filmów w jakości Full HD, 4K


Procesory zastosowane w laptopach posiadają dodatkowe oznaczenia literowe np. i5-5200U.
Czego możesz spodziewać się po procesorze z
M,N,U w nazwie?

LITERA W NAZWIE PROCESORA
CHARAKTERYSTYKA
M
Wysoka wydajność, wysoki pobór mocy
N
Niska wydajność, niski pobór mocy
U
Wysoka wydajność , niski pobór mocy


Pamięci RAM


Pamięci zwane też operacyjnymi lub potocznie kośćmi, przechowują i przetwarzają dane niezbędne do działania procesora. Im większa jest ich pojemność oraz taktowanie, tym szybciej laptop może wykonywać swoje zadania, bo to od niej zależy, jak szybko będą uruchamiały oraz działały programy zainstalowane na urządzeniu, z których korzystamy. Laptop będzie wydajniej działał z systemem Windows oraz podczas gra w proste gry, jeśli będzie zainstalowane w nim minimum 4 GB pamięci RAM.


Jeśli chcemy cieszyć się płynnym działaniem, zwróćmy uwagę na ilość zainstalowanej pamięci RAM.


- 4 GB RAM – oglądanie filmów, przeglądanie zdjęć, słuchanie muzyki, przeglądanie stron www, praca z programami Office, gra w nie wymagające gry.


- 6 GB RAM – to samo co przy 4 GB + edycja zdjęć oraz filmów.


- 8 GB RAM – to samo co przy 6 GB + wymagające gry video.


- 12 GB RAM lub więcej – to samo co przy 8 GB + zaawanasowane prace graficzne, np. render zdjęć i filmów.


System operacyjny:
System operacyjny zarządza wszsytkimi komponentami jak są w laptopie oraz danymi, które są przechowywane na nim. W róznego typu sklepach czy to tradycyjnych czy internetowych sklepach widnieje informacja, że laptop posiada preinstalowany system operacyjny. To oznacza , że urządzenie jest już gotowe do pracy. Najczęściej są instalowane systemy Windows ewentualnie Linux lub OS X w przypadku Apple.


  • Windows 10 – najnowsza wersja systemy od Microsoftu, który posiada zalety (albo wady) systemu 8.1. Producent twierdzi, że nowy system zyskał lepszą optymalizację sprzętową dla komputerów osobistych, dzięki czemu ma on działać wydajnej. Interfejs jest wyposażony w klasyczny pasek "START", czego brakowało w Win 8.1, a było dostępne w Win 7 lub starszych wersjach.
  • Windows 8 i 8.1 – zadebiutował na rynku w 2012 roku, obecnie prawie większość laptopów ma zainstalowany system 8.1, który było można zaktualizować do nowej wersji Win 10. System nowoczesny rodzaj interfejsu w postaci kafelek, który miał się dobrze sprawdzać w przypadku laptopów wyposażonych w dotykowe wyświetlacze. Niestety nie obyło się bez problemów na tym systemie mogą się pojawić problemy z uruchomieniem starszych gier.
  • Windows 7 – zadebiutował na rynku w 2009 roku i uzyskał miano kultowego systemu i godnego następce Windowsa XP, czego nie można było powiedzieć o systemie Windows Vista, który pozostawiał wiele do życzenia. Win 7 posiada przejrzyste menu, szybkość działania oraz niska awaryjność spowodowały, że wielu użytkowników korzysta z tego systemu do dnia dzisiejszego i nie zamierza zmieniać go na Win 10. System jest dość często aktualizowany, dzięki czemu obsługuje zarówno starsze, jak i te najnowsze gry video.
  • Linuxdarmowy system operacyjny, który od 1991 roku jest rozwijany na zasadzie wolnej licencji. Oznacza to , że kolejne wersje systemu tworzone są za darmo przez firmy, organozacje, oraz osoby prywatne. System ten jest oferowany w niektórych laptopach, ale ze względu na niewielką dostępność programów – zamienników oraz gier nie czieszy się on dużą popularnością.
  • Chrome OS – system opracowany przez firmę Google, którego praca oparta jest na działaniu w chmurze (niestety wymaga stałego dostępu do internetu) i dostępu do konta Gmail. Dlatego ze względu na jego ograniczenia polecany jest osobom , które mają stały dostęp do internetu.
  • OS X – to zamknięty system od firmy Apple przeznaczony dla MacBooków. System jest mało popularny ze względu na nieiwielką kompatybilność ze starszymi, jak i nowszymi programami oraz grami video.


Dysk twardy
Na dyskach twardych znajduje się zainstalowany system operacyjny, różnego rodzaju programy oraz przechowujemy wszystkie zgromadzone dane typu zdjęcia, filmy, muzykę.
Wersje instalowane w laptopach są 2,5 calowe czasem możemy spotkać dyski 1,8 cala albo SSD M.2. Są one mniejsze od dysków jakie posiadamy w swoich pecetach, i pobierają mniej energii dzięki czemu będą mogły np. dłużej pracować na zasilaniu bateryjnym. Najbardziej rozsądnym wyborem będzie posiadanie dysku o pojemności 500 GB lub 1000 GB / 1 TB. Im większy dysk, tym więcej danych będzie wstanie pomieścić. Sam system operacyjny może zająć nawet 50 GB. W praktyce oznacza to, że kupujemy laptop z dyskiem o nominalnej pojemności 500 GB a z systemem zostaje nam już tylko 450 GB.
Zatem sprawdźmy ile filmów, muzyki i zdjęć możemy zmieścić na dysku twardym przy założeniu:
  • 1 film = około 2 GB
  • 1 plik mp3 = około 4 MB
  • 1 plik jpeg = około 3 MB
  • 1 TB = 1000 GB
  • 1 GB = 1000 MB

POJEMNOŚĆ DYSKU
ILOŚĆ DANYCH
250 GB
125 filmów, 62.500 mp3,
83.000 zdjęć
500 GB
250 filmów, 125.000 mp3, 166.000 zdjęć
750 GB
375 filmów, 187.500 mp3, 250.000 zdjęć
1000 GB
500 filmów, 250.000 mp3, 333.000 zdjęć


Najlepszym rozwiązaniem będzie dysk SSD, który jest pozbawiony części mechanicznych, dzięku czemu gwarantuje wyższą trwałość oraz szybkość dostępu do danych niż ma to miejsce w tradycyjnych talerzowych dyskach mechanicznych. Dyski SSD mają mniejszą pojemność, choć może spotkać już modele dorównujące pojemnością do dysków HDD ale ze wzrostem pojemnośći i cena też jest spora, ale w laptopach może znaleźć zastosowane oba rodzaje dysków HDD i SSD. Przy takim połączeniu dysk HDD służy nam do przechowania danych, a na dysku SSD jest instalowany system operacyjny oraz wszystkie programy. W niektórych laptopach można spotkać również dyski hybrydowe czyli połączenie dysku SSD i HDD w jednym o nazwie SSHD.


Jakie są rożnice między dyskiem SSD a HDD.




SSD
HDD
WYDAJNOŚĆ
szybki zapis i odczyt danych
wolniejszy zapis i odczyt danych
KONSTRUKCJA
odporny na uszkodzenia – składa się z jednej płyty głównej
bardziej podatny na uszkodzenia, bo tworzy go kilka delikatnych, ściśle współdziałających ze sobą części
ZUŻYCIE ENERGII
niskie
wysokie
WAGA
lekki
ciężki


Karta graficzne
Komponent ten odpowiada za przetwarzanie danych z komputera na to, co widizmy na ekranie. Im bardziej wymagający wizualnie efekt chcemy by się pojawił na monitorze, tym więcej obliczeń musi wykonać nasza karta graficzna. Jeżeli mamy zamiar używać laptopa głównie do prac biurowych np. pisanie tekstów lub obsługi pakietów biurowych (Office) i przeglądania internetu, to w zupełnośći starczy nam zintegrowany układ graficzny z procesorem.
Cechy zintegrowanego układu graficznego:
- niska cena
-zmniejsza prawdopodobieństwo przegrzania laptopa
-zapewnia dłuższy czas pracy baterii.


Do najnowszych produkcji gamingowych, tworzenia grafiki 2D i 3D czy oglądanie filmów w Full-HD niezbędne będzie posiadanie dedykowanej karty graficznej.
Jeśli chcemy cieszyć się z płynnej grafiki, musimy zwrócić uwagę na ilość dostępnej pamięci RAM.

Środowisko 2D (np. praca z systemem operacyjnym,
internet, edytory tekstów)
< 512 MB RAM
Środowisko 2D (np. praca z systemem operacyjnym, internet,
edytory tekstów). Środowisko 3D (starsze gry, filmy Full HD)
1 GB RAM
Środowisko 2D (np. praca z systemem operacyjnym, internet,
edytory tekstów). Środowisko 3D (nowsze gry, filmy Full HD)
2 GB RAM >


Jaką rozdzielczość ekranu wybrać
Rozdzielczość, to liczba pikseli wyświetlana na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym obraz wyświetlany jest bardziej wyraźny. Liczba pikseli uzależniona jest nie tylko od jakości ekranu, ale także od jej przekątnej. Ten parametr podawany jest w cala, małe netbooki mają 11,6 cala a w laptopach większych mamy 18,4 cala a nawet i więcej.


- Rozdzielczość HD (1366 x 768 pikseli) pozwala wyświetlić obraz o dobrych parametrach, ale mniejszej szczegółowości niż Full-HD
- Rozdzielczość Full-HD (1920 x 1080 pikseli) lepsza jakość obrazu jest niezbędna w pracy specjalistycznej np. grafikom czy graczom.
- Rozdzielczość 4K (4096 x 3112 pikseli) to najwyższy spotykany standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej.
Rodzaje matryc którą wybrać?
- Matryca matowa – ten typ jest pokryty specjalną powłoką, zwaną polaryzatorem, dzięki któremu światło słoneczne lub intesywne oświetlenie w pokoju rozprasza się na ekranie. Ma to chronić użytkownika przed efektem lustra, kiedy w monitorze odbija się otoczenie. Taki rodzaj matrycy powinny wybrać osoby, które korzystają z laptopa w miejscach, gdzie mamy dynamicznie zmieniające się oświetlenie. Na tego typu matrycach kolory mogą sie wydawać się mniej intensywne, chociaż będzie najwierniej oddawać ich rzeczywistą barwę.

ZALETY
WADY
możliwość pracy w różnych
warunkach oświetleniowych
mniej widoczny kurz
i zabrudzenia
ochrona wzroku – oczy
nie musza radzić sobie
z intensywnie odbijającym się
od ekranu światłem
kolory na ekranie mogą
wydawać się wyblakłe
droższa w porównaniu
do matrycy błyszczącej
w niektórych przypadkach
może nastąpić redukcja
ostrości
trudniejsza do utrzymania
w czystości w porównaniu
do matrycy błyszczącej


- Matryca błyszcząca – jest przeciwieństwo matrycy matowej, która nie rozprasza promieni słonecznych co powoduje powstawanie efektu lustra. Ten typ matrycy proponuję osobom, które korzystają z laptopa w zamkniętych pomieszczeniach z umiarkowanym oświetleniem.

ZALETY
WADY
intensywne, żywe kolory
na ekranie
tańsza w porównaniu
do matrycy matowej
łatwa do utrzymania
w czystości
może być szkodliwa dla wzroku
– wymaga większego wysiłku
w śledzeniu tego, co dzieje się
na ekranie
wyświetlane kolory mogą
wydawać się bardziej
intensywne niż
w rzeczywistości
znacznie utrudnia pracę przy
zmieniających się warunkach
oświetleniowych


Napędy optyczne w laptopie


Większość dostępnych na rynku laptopów ma wbudowane napędy optyczne, dzięki którym może odtwarzać jak i nagrywać materiały na płyty CD, DVD, Blu-Ray. Wyjątkiem są ultrabooki oraz netbooki w przypadku tych modeli jeśli chcemy używać płyt to musimy wyposażyć się w zewnętrzny napęd optyczny zasilany z portu USB.


Łączność z internetem – Wi-Fi / modem 3G/4G
Za pomocą karty Wi-Fi nasz laptop łączy się bezprzewodowo z internetem.
Niektóre z laptopów, netbooków, czy ultrabooków są wyposażone w modem 3G/4G w który wsuwamy kartę SIM od operatora komórkowego i cieszymy się dostępem do internetu w każdym miejscu.


Dodatki do laptopów


Do laptopów możemy dobrać kilka niezbędnych dodatków, które ułatwią nam pracę jak i ochronią nasz sprzęt:
- torba/plecak na laptop – ułatwi przenoszenie sprzętu
- dedykowane myszki – są mniejsze i specjalne zaprojektowane do tego typu urządzeń
- podstawka chłodząca – zapobiega przegrzewaniu się podzespołów tj, procesor, dyski, grafika, bateria i wydłuża żywotność sprzętu.
- czytnik kart pamięci – prawie wszystkie laptopy są wyposażone w czytnik kart SD, ale może się przydać nam w wersji zewnętrznej który będzie obsługiwał więcej dostępnych formatów nie tylko popularny format SD.
- dysk zewnętrzny – sprawdzi się, kiedy zabraknie nam miejsca na dysku w laptopie, ale też gdy będziemy chcieli przenieść dużą ilość danych na inny komputer.


Jeśli chcemy, aby nasz laptop po zakupie był gotowy do pracy, koniecznie zaopatrzmy sie w kilka niezbędnych programów:


- Microsoft Windows / Linux – jeśli nasz nowozakupiony laptop nie posiada systemu to będziemy musieli takowy zakupić lub pobrać z internetu
- Program antywirusowy – jeśli nie posiadamy takiego oprogramowania to serfując po sieci i pobierając z róznych stron różne rzeczy narażamy swój komputer na wszystkie możliwe zagrożenia czyhające w internecie. Zainstaluj program antywirusoawy, aby być bezpiecznym w sieci.
- Programy biurowe – jeśli mamy zamiar korzystać z programów do edycji tekstu, tworzenia prezentacji czy z arkusza kalkulacyjnego, zainstalujmy pakiet Office mamy do wyboru trzy:
- Libre Office = DARMOWY
- Open Office = DARMOWY
- Microsoft Office 365 = PŁATNY
- Programy graficzne – jeśli zajmujemy się profesjonalnie lub amatorsko obróbką zdjęć i filmów, zaopatrzmy się w jeden z programów przystosowanych do tego np. Adobe Premiere Pro.


Parametry laptopów za 1000, 1500, 2000 i 3000 zł



CENA
1000 zł
1500 zł
2000 zł
3000 zł
Procesor
Intel Atom / AMD A-Series
Intel Celeron / AMD E-Series
Intel Core i3 / AMD E-Series
Intel Core i5 / i7 / AMD FX-Series
Karta graficzna
Intel HD Graphics / AMD Radeon Graphics
Intel HD Graphics / AMD Radeon Graphics
Intel HD Graphics / AMD Radeon Graphics
nVidia GeForce / ATI Radeon
Pamięć RAM
2 / 4 GB
4 / 6 GB
6 / 8 GB
8 / 12 GB
Dysk twardy
250 GB HDD
500 GB HDD
750 GB HDD
500 GB HDD
32 GB SSD
1000 GB HDD
256 GB SSD
System operacyjny
Windows 7/8/10
Windows 7/8/10
Windows 7/8/10
Windows 7/8/10



5 komentarzy: